Opublikowano Dodaj komentarz

Bushcraft, czyli odkrywanie sztuki przetrwania w dzikiej przyrodzie

W dzisiejszym szybkim tempie życia urok natury i wyzwanie samowystarczalności przyciągają coraz więcej osób do fascynującego świata bushcraftu. Jego korzeni należy szukać w starożytnych umiejętnościach i tradycjach, bushcraft to sztuka przetrwania w dziczy poprzez pomysłowość, kreatywność i wiedzę. To podróż, która pozwala nam na ponowne połączenie się z naszymi pierwotnymi instynktami i umożliwia nam kwitnąć w otoczeniu dzikiej piękności otaczającej przyrody.

Czym jest Bushcraft?

W swojej istocie bushcraft polega na opanowaniu podstawowych umiejętności przetrwania przy minimalnych narzędziach i zasobach. Od budowania schronień i rozpalania ognia, po zbieranie pożywienia i oczyszczanie wody, bushcraft obejmuje szeroki zakres praktycznej wiedzy, która umożliwia jednostkom nie tylko przetrwanie, ale i rozwój w dzikich środowiskach. W przeciwieństwie do tradycyjnego survivalu, który często skupia się na najgorszych scenariuszach, bushcraft zachęca do bardziej holistycznego podejścia i harmonijnego życia z naturą.

Rozpoczęcie Przygody z Bushcraftem

Rozpoczęcie podróży w świecie bushcraftu to zarówno ekscytujące, jak i nagradzające przedsięwzięcie, ale ważne jest, aby podchodzić do tego z właściwym podejściem i przygotowaniem. Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę:

 1. Wiedza to Moc: Zacznij od edukacji na temat podstawowych zasad bushcraftu. Książki, zasoby online i lokalne warsztaty mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących umiejętności, takich jak rozpalanie ognia, budowanie schronień, nawigacja i pierwsza pomoc.
 2. Opanuj Podstawy: Opanowanie podstawowych technik bushcraftu jest kluczowe. Praktykuj rozpalanie ognia za pomocą prymitywnych metod, takich jak techniki oparte na tarcie lub krzemień i stal. Eksperymentuj z budowaniem schronień przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak gałęzie, liście i kora.
 3. Podstawowe Narzędzia: Mimo że bushcraft kładzie nacisk na minimalizm, posiadanie właściwych narzędzi może znacznie ułatwić Twoje doświadczenie. Inwestuj w wysokiej jakości przedmioty, takie jak wytrzymały nóż, niezawodny multitool i solidny plecak. Pamiętaj, że nie chodzi o ilość sprzętu, ale o jego użyteczność i wszechstronność.
 4. Świadomość Środowiska: Rozwinięcie głębokiego związku z otoczeniem jest kluczowe w bushcraftu. Studiuj lokalną florę i faunę, ucz się czytać pogodę i praktykuj zasady „Leave No Trace”, aby zminimalizować swój wpływ na dziką przyrodę.
 5. Ćwiczenie i Cierpliwość: Bushcraft to umiejętność, którą trzeba czasem opanować. Regularna praktyka i cierpliwość są kluczowe dla doskonalenia umiejętności. Zacznij od jednodniowych wypraw i stopniowo przechodź do noclegów na wolnym powietrzu, gdy nabierzesz pewności w swoich umiejętnościach.
 6. Dołącz do Społeczności: Zaangażuj się w interakcje z innymi entuzjastami bushcraftu, dołączając do lokalnych grup lub społeczności online. Dzielenie się doświadczeniami, uczenie się od innych i uczestnictwo w aktywnościach grupowych może znacznie wzbogacić Twoją podróż nauki.

Podsumowanie

Bushcraft nie dotyczy tylko przetrwania; chodzi o ponowne połączenie się z naturą i wykorzystanie starożytnej mądrości, która kierowała ludźmi przez wieki. Poprzez naukę dostosowywania się, improwizacji i pokonywania wyzwań przy użyciu dostępnych nam zasobów, odblokowujemy głębsze zrozumienie świata naturalnego i naszego miejsca w nim. Niezależnie od tego, czy szukasz oderwania od współczesnego życia, chcesz się wyzwać czy po prostu nauczyć się nowych umiejętności, bushcraft oferuje przekształcającą i wzbogacającą ścieżkę do eksploracji. Więc przygotuj się, wyrusz w dziką przyrodę i niech przygoda się rozpocznie!

Opublikowano Dodaj komentarz

Survival dla zielonych – podstawowe informacje

Wpisując w wyszukiwarkę hasło “survival” znajdziesz pierwszą podstawową informację, czym jest tzw. sztuka przetrwania. Suche fakty jednak nie pozwolą Ci zrozumieć tego, dlaczego w ogóle warto zainteresować się survivalem. Po to w końcu tu jesteś, prawda? Żeby się dowiedzieć, dlaczego warto być gotowym na wszystko. Postanowiliśmy zebrać dla naszych zupełnie nowych klientów kilka niezbędnych informacji, które zachęcą ich do śledzenia tematu przetrwania w zupełnie ekstremalnych warunkach. I uwaga! Niekoniecznie związanych z końcem świata. Zostawmy sobie, chociaż nutę optymizmu i spójrzmy na to szerzej i być może bardziej krytycznym okiem.

Przechodząc dalej do wpisu, mała adnotacja — Stary wyjadaczu survivalowy, możesz spokojnie pominąć ten wpis. Ale! Jeśli chcesz poznać nasz punkt widzenia i nas, a przede wszystkim może powtórzyć sobie starą, zakurzoną wiedzę, to zostań razem z nami.

Jak to jest z tym survivalem?

Ogólna definicja survivalu zakłada, że jest to sztuka przetrwania w bardzo trudnych warunkach m.in. w przypadku klęsk żywiołowych, wojny, czy jak się okazuje w czasach epidemii. Za ekstremalne warunki można przyjąć również mieszkanie w dziczy (tudzież głuszy), zagubieniu się na odludziu, czy po prostu biwakowanie w nieludzkich warunkach (można przyjąć np. biwakowanie na dużych wysokościach).

Jak wiemy z powyższego opisu, żadna z wymienionych sytuacji wcale nie musi być nam obca, a zdarzenia niespodziewane mogą wyrwać nas od wygodnej codzienności o każdej porze. Jednakże survival wcale nie musi mieć jednego postapokaliptycznego oblicza i można go stosować w bardziej przyjemnych, dla nas samych oczywiście, warunkach na naszych własnych zasadach i warunkach. Survival nie jest zero jedynkowy, dlatego fakt, że nigdy się nim nie interesowałeś, nie oznacza, że nie możesz zacząć już dzisiaj. W końcu nie musisz “uprawiać survivalu”, aby czuć się jego częścią. Możesz po prostu wiedzieć, a wiedza jest czymś, co może Ci się przydać w różnych, nawet nietypowych sytuacjach.

Przechodząc już do clue naszej wypowiedzi chcemy Cię zachęcić, abyś zainteresował się survivalem nie tylko, dlatego, że być może czeka Cię trudna sytuacja życiowa, ale dla samej zabawy oraz czerpania możliwości z pierwotnej wiedzy po naszych przodkach (i nie tylko). Rozpalanie ogniska, czy łowienie ryb w dość niekonwencjonalny sposób, to tylko część tego, co może dać Ci survival. Miej otwarty umysł, bo to, co możesz zyskać to przede wszystkim: opanowanie własnych emocji (strachu, lęku, bólu, lęku wysokości), praktyczne wykorzystanie wiedzy w praktyce w sytuacji nagłej oraz najzwyczajniej w świecie radość z nowej zajawki!

Trzy typy survivalu

 • Survival wojenny – związany, jak sama nazwa wskazuje do przetrwania w trakcie wojny, czy w trakcie działań wojennych.
 • Survival zielony – naszym zdaniem, ten najpopularniejszy i najbardziej wszystkim się kojarzący i skupiający się na przetrwaniu w dziczy.
 • Survival miejski – ukierunkowany na przetrwaniu w cywilizowanych warunkach miejskich z dostępem do ogólnej infrastruktury, nastawiony również na kontakt społeczny.

Tak naprawdę rodzajów survivalu jest o wiele więcej, ale pisząc o podstawach, to, co musisz wiedzieć, zamknęliśmy dla Ciebie w trzech, najważniejszych i ogólnie przyjętych rodzajach.

Przeszliśmy przez krótkie definicje, być może już czujesz się w pewien sposób zainteresowany i ukierunkowany w pewien sposób na jakiś rodzaj survivalu. Pozwolisz jednak, że przez tematy zbliżone do tych definicji przeprowadzimy Cię potem? Teraz przejdźmy dalej, przez kolejne informacje, które zainteresują Cię survivalem.

Uprawianie survivalu, a interesowanie się survivalem

No właśnie, teraz ty, zupełnie zielony przechodzisz do pytania do samego siebie – czy ja muszę uprawiać survival? Szybka odpowiedź: nie, nie musisz. Wystarczy, że tematem się zainteresujesz na tyle, że w trudnej, kryzysowej sytuacji poradzisz sobie bez trudu, czy bez szukania informacji w miejscach, które mogą być już dla Ciebie już niedostępne (np. Internet).

Uprawianie survivalu możesz nazwać pewnym “przygotowywaniem się” do sytuacji kryzysowej. Jednak umówmy się, nikt z nas z pewnością nie chce być zmuszony do tego, aby walczyć o przetrwanie. Uprawianie survivalu możesz śmiało więc zamienić na interesowanie się survivalem oraz zgłębianiem wiedzy o nim. Bowiem ćwiczenie rozpalania ogniska, czy pozyskiwania deszczówki możesz praktykować, ale nie jest to równoznaczne z tym, że znajdujesz się w złej sytuacji bez wyjścia.

Dlatego bez stresu i obaw zostań z nami jeszcze na chwilę, aby przeczytać ten artykuł do końca. W końcu nie musisz od razu przechodzić do działania i wyruszać na odludzie, aby poczuć smak adrenaliny. Możesz spokojnie usiąść w fotelu z kawą i zastanowić się, jak uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę. Zacznij od małych kroków.

Co warto mieć w domu, samochodzie, przy sobie w razie nagłej sytuacji kryzysowej?

A więc, co nieco już się dowiedziałeś. Być może nawet już się czujesz zainteresowany tematem, aby zgłębiać wiedzę dalej. Mamy nadzieję, że też trochę Cię uspokoiliśmy, skoro jesteś nowy w temacie. Więc czas na to, aby przejść do punktu wyjścia, tudzież końca tego artykułu i zacząć wymieniać konkrety.

Ostatnią rzeczą, która najbardziej może Cię zainteresować to typowy ekwipunek, który może przydać się zawsze i wszędzie (nie tylko w sytuacjach kryzysowych, chociaż zależy też, o czym mówimy, ale to za chwilę).

EDC przetrwania:

 • Scyzoryk wielofunkcyjny.
 • Zapałki/zapalniczka.
 • Apteczka.
 • Mapa/kompas.
 • Tabletki do uzdatniania wody.
 • Sznurek/lina.
 • Latarka.

Od siebie dajemy jeszcze nasze karty survivalowe, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje o przetrwaniu. Warto mieć je w samochodzie, czy w domu nie tylko po to, żeby grać, ale w razie czego, aby nimi się posłużyć w formie wiedzy.

Czytając listę rzeczy, które musisz mieć w razie potrzeby przetrwania, zapewne domyślasz się czemu są ważniejsze od np. ubrań, czapki, czy odpowiednich butów. Wymieniona lista to Twój punkt, od którego wychodzisz dalej.

Co do samej listy i o tym, co pisaliśmy wcześniej. Sytuacja kryzysowa to nie tylko wojna, pandemia, czy odludzie. Umówmy się, latarka w przerwie od dostawy prądu może być bardzo przydatna, kiedy wiesz, że ją masz i gdzie ją trzymasz. Także traktuj wszystko z przymrużeniem oka i z odpowiednim nastawieniem.

Widzimy się w kolejnym wpisie, dzięki, jeśli przeczytałeś do końca!